Svi smo nekada bili početnici za volanom, suočeni sa izazovima i nepoznanicama na putu.
Međutim, neke greške koje početnici prave mogu imati ozbiljne posledice po bezbednost i dugovečnost vozila.
U nastavku ćemo istražiti najčešće greške novih vozača i pružiti savete kako ih izbeći, kako biste postali sigurniji i samouvereniji učesnici u saobraćaju.
Nedovoljna pažnja na putu
Nedovoljna pažnja na putu značajno povećava rizik od saobraćajnih nesreća.
Korišćenje mobilnog telefona tokom vožnje, bilo za razgovor ili slanje poruka, odvlači pogled i misli vozača sa puta.
Razgovori sa suvozačima, posebno ako su emotivno intenzivni, mogu smanjiti koncentraciju.
Dodatni primeri nedovoljne pažnje uključuju:
- Jedenje ili pijenje tokom vožnje: Ove aktivnosti zahtevaju upotrebu ruku i skreću pogled sa puta.
- Podešavanje GPS uređaja ili radija: Unos adrese ili traženje stanice može odvratiti pažnju.
- Šminkanje ili uređivanje: Ove radnje zahtevaju fokus koji bi trebao biti na vožnji.
Prema dostupnim podacima, nedovoljna pažnja vozača je značajan faktor u saobraćajnim nesrećama u Srbiji.
Iako precizni statistički podaci variraju, studije pokazuju da je nepažnja vozača uzrok značajnog broja nesreća.
Tabela: Primer statistike saobraćajnih nesreća izazvanih nepažnjom vozača u Srbiji
Godina
Ukupan broj nesreća
Nesreće zbog nepažnje (%)
2022
33,399
25%
2023
32,974
27%
2024
32,330
26%
Napomena: Podaci o ukupnom broju nesreća preuzeti sa data.gov.rs
Ovi primeri i statistike ukazuju na potrebu za povećanjem pažnje tokom vožnje kako bi se smanjio rizik od nesreća.
Nepravilno korišćenje pedala
Naglo kočenje povećava habanje kočnica i može dovesti do njihovog kvara. Držanje noge na kvačilu, poznato kao „jahanje kvačila“, prouzrokuje pregrevanje i oštećenje kvačila. Ove navike smanjuju efikasnost vozila i povećavaju rizik od nesreća.
Pravilno rukovanje pedalama je ključ za bezbednu vožnju. Vozač treba da ubrzava postepeno. Treba koristiti kvačilo samo kada je to neophodno. Time se smanjuje opterećenje mehaničkih delova i produžava njihov vek trajanja.
Stručnjaci savetuju vozače da obrate posebnu pažnju na korišćenje pedala. Njihovi instruktori naglašavaju da je važno razviti pravilne navike još od početka vozačkog iskustva. Saveti
se odnose i na naglo ubrzavanje i kočenje, kao i na prekomerno držanje noge na kvačilu. Ovi detalji mogu napraviti razliku između bezbedne vožnje i opasnih situacija na putu.
Pravilno korišćenje pedala pomaže da se sačuva ne samo vozilo, već i sigurnost svih učesnika u saobraćaju. Vozači koji primenjuju ove savete smanjuju rizik od mehaničkih kvarova i nesreća. Takva pažnja doprinosi dugotrajnosti vozila i boljoj kontroli na putu.
Nepoznavanje saobraćajnih znakova i pravila
Nepoznavanje saobraćajnih znakova i pravila može dovesti do ozbiljnih posledica. Ignorisanje znakova za zaustavljanje povećava rizik od sudara na raskrsnicama. Prekoračenje brzine smanjuje vreme reakcije i produžava zaustavni put.
Nepoštovanje semafora može izazvati bočne sudare sa teškim povredama. Nepridržavanje saobraćajnih propisa ugrožava bezbednost svih učesnika u saobraćaju. Pored fizičkih posledica, prekršioci se suočavaju sa zakonskim sankcijama, uključujući novčane kazne i oduzimanje vozačke dozvole.
Auto-centar Čubrilović, sa sedištem u Inđiji, pruža usluge tehničkog pregleda i registracije vozila, kao i obuku novih vozača kroz svoju auto-školu.
Njihovi stručni instruktori naglašavaju važnost detaljnog poznavanja i poštovanja saobraćajnih znakova i pravila kako bi se smanjio rizik od nesreća i povećala ukupna bezbednost na putevima.
Preglasna muzika u vozilu

Vozač se fokusira na ritam, a ne na zvuke hitnih situacija. U gustoj saobraćajnoj gužvi, to može biti opasno. Na primer, sirena ambulante, policijskog automobila ili vatrogasaca mora biti čujna na vreme. Ako vozač ne čuje te zvuke, rizik od nesreće se povećava.
Pored toga, preglasna muzika utiče i na koncentraciju vozača. Vozač gubi fokus na okolinu.
Da bi se povećala bezbednost, vozači treba da smanje jačinu muzike. Birajte niži nivo zvuka. Time ćete imati bolju mogućnost da čujete sve važne zvuke iz okoline. Ovo je jednostavan, ali efikasan način da se poveća sigurnost na putu.
Iznenadna kočenja
Iznenadna kočenja su česta greška koja može imati ozbiljne posledice.
Naglo kočenje bez jasnog razloga može izazvati gubitak kontrole nad vozilom. Kada vozač naglo pritisne kočnicu, vozilo se brže usporava nego što drugi vozači očekuju.
Drugi vozači možda neće imati dovoljno vremena da reaguju. Takođe, iznenadna kočenja povećavaju opterećenje na kočionom sistemu. To ubrzava habanje kočnica i može dovesti do njihovog oštećenja.
Redovno korišćenje kočnica na ovaj način skraćuje njihov radni vek.
Vozači ponekad koče iz impulsa, bez da je stvarna opasnost prisutna. Na primer, neki vozači koče kada vide nešto što ih iznenadi, ali se kasnije ispostavi da to nije predstavljalo opasnost.
Takva ponašanja mogu izazvati lančane sudare.
Ako jedan vozač naglo koči, sledeći vozači mogu biti primorani da takođe koče. To povećava rizik od višestrukih sudara na putu. Da bi se izbegli ovakvi problemi, važno je koristiti kočnice postepeno i samo kada je to neophodno.
Vozači treba da budu svesni svoje okoline i predviđaju potencijalne opasnosti. Pravilno kočenje ne samo da štiti vozilo, već i sve učesnike u saobraćaju.
Zaključak
Početničke greške u vožnji mogu dovesti do ozbiljnih posledica.
Nepažnja, nepravilno korišćenje pedala, preglasna muzika i iznenadna kočenja predstavljaju česte probleme. Sve ove greške utiču na sigurnost vozača i drugih učesnika u saobraćaju.
Pravovremena obuka i usvajanje ispravnih navika značajno smanjuju rizik od nesreća i mehaničkih kvarova.
Vozači treba da budu svesni svojih postupaka na putu. Održavanje fokusa i pažnje, kao i redovno održavanje vozila, ključni su za bezbednu vožnju.
Pročitajte i Bonton u restoranu